Warning: session_start(): open(/opt/alt/php56/var/lib/php/session/sess_g5ajd3ah3kv12oia4m7dvt2907, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in /home/asrblogi/domains/asrblog.ir/public_html/user.php on line 2 Warning: session_start(): Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /home/asrblogi/domains/asrblog.ir/public_html/user.php:2) in /home/asrblogi/domains/asrblog.ir/public_html/user.php on line 2 
x تبلیغات
بیماری های نشیمنگاهی را به ما بسپارید!

نشانه های اختلال کمال گرایی را بشناسید و بر آن غلبه کنید.

 کمال گرایی یا Perfectionism انتخاب استاندارد غیر قابل باور برای زندگی است. این دسته از افراد فکر می کنند، کاری که انجام می دهند هرگز به اندازه کافی خوب نیست. برخی افراد به اشتباه معتقدند كه کمال گرایی یك انگیزه سالم است، اما این طور نیست. کمال گرایی می تواند فرد را از زندگی خود ناراضی کند و یا باعث بی انگیزگی و دست کشیدن از تلاش برای موفقیت شود. این اختلال نهایتاً منجر به افسردگی، اضطراب، اختلال در خوردن غذا و صدمه به خود میشود.

این مشکل حتی در موارد خفیف نیز می تواند بر کیفیت زندگی تأثیر بگذارد و روابط شخصی، تحصیلات یا کاری شما را تحت تأثیر قرار دهد. کمال گرایی در ازدواج نیز بی تاثیر نبوده و می تواند آینده جوانان و بزرگسالان را متحول کند. برای آشنایی بیشتر با این اختلال شخصیتی این مقاله کمال گرایی را مطالعه نمایید.
انواع کمال گرایی
کمال گرایی خود مدار : در این نوع کمال گرایی خود فرد است که توقع بسیار زیادی از خود داشته و از شکست می ترسد.
کمال گرایی دیگر مدار : در این نوع فرد نه تنها توقع های غیر قابل باوری از خود دارد، بلکه این احساس را به دیگران نیز القا می کند و از آنان نیز توقع زیادی دارد.
کمال گرایی القا شده : در این نوع از این اختلال استاندارد های جامعه بهترین بودن را به فرد تحمیل می کنند.
علائم کمال گرایی چیست؟
آرزو داشتن تمایلی سالم است. اما یک تمایل غیر منطقی برای همیشه کامل بودن می تواند مشکلاتی را ایجاد کند. اگر حداقل یکی از موارد زیر را تجربه کرده اید، احتمالاً کمال گرا هستید:
 
احساس می کنید، در هر کاری که شروع می کنید، شکست می خورید.
 در مقابل شروع یک کار مقاومت کنید، زیرا می ترسید نتوانید آن را به طور کامل انجام دهید.
در روابط شخصی و حرفه ای خود بسیار کنترل کننده رفتار می کنید.
با قوانین وسواس گونه رفتار می کنید.
برخی از ویژگی های شخصیتی این دسته از افراد به این شرح است:
 
توقعات بالا دارند.
علائم کمال گرایی چیست؟
این دسته از افراد توقع بسیار زیادی از خود دارند و میخواهند که در همه کارها کامل و بدون نقص باشند. این افراد اغلب دست به کارهایی می زنند که از مهارت خود در آن اطمینان دارند در نتیجه فرصت یادگیری و کسب مهارت های جدید را از خود می گیرند. به علاوه در صورتی که به هر دلیل نتوانند در کاری موفق باشند، احساس شکست می کنند.
 
کمتر کسی را قبول دارند.
به ندرت پیش می آید که کمال گرایان فردی از نزدیکان را تایید کنند. معمولاً این افراد از دیگران انتقاد می کنند و اشکالهای بسیاری را در وجود آنها می بینند.
 
جذب کمال گرایان می شوند.
این موضوع کاملاً طبیعی است که کمال گرایان جذب افرادی مشابه خود شوند. به همین جهت همسران این افراد نیز خصوصیات و ویژگی هایی مشابه این افراد دارند.
 
گرایش به افسردگی دارند.
این دسته از افراد به جای توجه به امکانات و موفقیت هایی که به دست آورده اند، بر روی شکست ها و ناکامی ها تمرکز می کنند. در نتیجه اغلب افرادی افسرده و ناراحت هستند.
 
علت چیست؟
علت کمال گرایی همیشه روشن نیست. افراد کمال گرا معتقدند که آنها فقط به خاطر آنچه به دست می آورند یا کاری که برای افراد دیگر انجام می دهند، ارزشمند هستند.
غلبه و درمان کمال گرایی
به عنوان بخشی از کمال گرایی خود فرد، ممکن است تلاش کند، تا مشکلات شخصی خود را پنهان کند. این می تواند درمان را سخت تر کند. اما به یاد داشته باشید، که در صورت نیاز به کمک در این کار سستی نکنید. اگر کمال گرایی زندگی شما را تحت تاثیر قرار داده، بهتر است برای درمان قطعی  کمال گرایی با پزشک یا یک متخصص بهداشت روان صحبت کنید.درمان شناختی رفتاری می تواند به شما در یادگیری روشهای جدید تفکر در مورد اهداف و دستاوردها کمک کند. همچنین یک درمانگر می تواند در رفع نیاز شما به پذیرش و یا کاهش واکنش ها نسبت به بازخورد منفی موثر باشد. در ادامه به معرفی راه های رهایی از کمال طلبی می پردازیم:
 
کمال گرایی را در خود تشخیص دهید.
اولین مرحله برای غلبه بر این اختلال این است که آن را به درستی در خود تشخیص دهید. اغلب این افراد مشکل به وجود آمده را نمی پذیرند، یعنی بر این باورند که تنها معیارها و استاندارد بالایی را برای زندگی خود انتخاب کرده اند و برای رسیدن به بهترین جایگاه تلاش می کنند. برای تشخیص این اختلال لازم است پاسخ خود به سوالات زیر را بررسی کنید.
 
آیا برای رسیدن به معیار های بالا دچار مشکل می شوید؟
از شکست و ناکامی می ترسید؟
معمولاً به دلیل حساسیت بالا، کارهای خود را دیرتر از موعد تحویل می دهید؟
دیگران از شما به عنوان فردی با انتظارات غیر طبیعی یاد می کنند؟
اعتماد به نفس و عزت نفس شما به نتیجه هدفتان وابسته است؟
در صورتی که پاسخ شما به این سوالات مثبت است، دچار اختلال کمال گرایی هستید.
 
تنها افرادی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید که به شما انگیزه و انرژی می دهند.
 
تفاوت کمالگرایی و تلاش سالم را بدانید!
عده ای تصور می کنند، توجه به کمال همان تلاش سالم است در صورتی که این دو بسیار متفاوتند. تلاش سالم یعنی خود را باور دارید اما می خواهید بهتر شوید. ولی در مقابل کمال گرایی احساسی است که به شما القا می کند، هیچ چیز به اندازه کافی خوب نیست و برای اینکه احساس خوبی نسبت به خودتان داشته باشید باید به چیزی که می خواهید برسید.
 
اهداف واقعی را انتخاب کنید.
یکی راه درمان عملی کمال گرایی پیدا کردن هدف های واقعی است. این افراد معمولاً اهدافی غیر قابل دسترس را انتخاب می کنند در نتیجه پس از مدتی و با نرسیدن به هدف مورد نظرشان ناامید و افسرده می شوند. انتخاب هدف های واقعی یعنی هدف هایی که امکان دسترسی به آنها وجود دارد و فرد می تواند پس از مدتی تلاش به آن ها دست یابد و پس از رسیدن، با تلاش بیشتر هدف های بهتری را برای خود، برگزیند.
 
به ویژگی های ضروری توجه کنید.
برای انجام هر کاری تمرکز خود را بر روی ضروری ها قرار دهید. به طور مثال اگر می خواهید خانه ای را برای خرید یا اجاره انتخاب کنید لازم است تمرکز خود را بر روی ویژگی های ضروری تری مانند وضعیت نورگیری، آرام بودن محله، تعداد اتاق خواب ها قرار دهید و ویژگی های غیر ضروری مانند داشتن استخر را تنها در صورت داشتن هزینه و زمان در نظر بگیرید. اغلب کمال گرایان به جای توجه به ویژگی های مهم و ضروری تر وقت خود را صرف تمامی این ویژگی ها می کنند.
 
استاندارد های خود را کاهش دهید.
اغلب این افراد استاندارد های غیر قابل باوری دارند، و می خواهند به نهایت آنچه که وجود دارد، برسند. پیشنهاد ما این است که به جای داشتن استاندارد های 100% استاندارد خود را به 80 یا 90 درصد کاهش دهید.
 
چیز های جدید را امتحان کنید.
همان طور که توضیح دادیم این دسته از افراد ترس شدیدی از عدم موفقیت و یا شکست دارند. در نتیجه تنها اهدافی را برمی گزینند که در مطمئن هستند در آنها مهارت کافی دارند. اما پیشنهاد ما این است که برای غلبه بر این ویژگی خود، اهداف جدید برگزیند و دست به کارهای جدید تر بزنید از این طریق می توانید بر ترس خود غلبه کرده و مهارت های جدید تری را یاد بگیرید. به علاوه وقتی چیزهای جدید تری را انتخاب می کنید با بی نقص بودن فاصله زیادی دارید. و با اشتباه کردن در این کار جدید یاد می گیرید که نسبت به خطا در دیگر جنبه های زندگی احساس بهتری داشته باشید.
 
از کمال گرایی فاصله بگیرید.
غلبه و درمان کمال گرایی 
دنیای امروز افراد جامعه را به سبک زندگی کمال گرایانه سوق می دهد. مثلا تلویزیون و مجلات پر شده از افرادی که چهره و ظاهری بی نقص دارند. یا اگر در شبکه های اجتماعی همچون اینستاگرام چرخی بزنید متوجه خواهید شد که همه افراد سعی دارند، زندگی خود را بی نقص و کامل جلوه دهند. در صورتی که حتی شاید این همه واقعیت نباشد.
 
توصیه ما این است که به شدت از قرار گرفتن در معرض کمالگرایی یا افرادی که چنین تفکری را گسترش میدهند بپرهیزید و در عوض مطالب که به شما روحیه می دهند بخوانید و وقت خود را با افرادی سپری کنید که شما را همان گونه که هستید، می پذیرند. دیگر توصیه ما این است که تنها افرادی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید که به شما انگیزه و انرژی می دهند.
 
قبول کنید که چالش های زندگی تمام شدنی نیستند.
تصور کنید که فردی متاهل و کارمند هستید و اضافه وزن نیز دارید. پس از مدتی طولانی با ورزش و رژیم غذایی به وزن دلخواه خود می رسید. اما در همین زمان به شریک زندگی خود دچار اختلاف می شوید. پس از مدتی این مشکل نیز حل شده و با هم سازگار می شوید. به محض اینکه همه چیز آرام شد، در محیط کار خود به مشکلی برخورده و از آنجا استعفا می دهید و خانه نشین شده اید. با تلاش زیاد و پس از طی چندین ما بالاخره کار مورد نظر خود را یافته و مشغول به کار می شوید. اما با اندازه گیری وزن خود متوجه میشوید که به وزن قبلی بازگشته اید و …. این چرخه تا همیشه ادامه دارد. برای خارج شدن از کمالگرایی باید قبول کنید، چالش ها و مشکلات زندگی تمام شدنی نیستند.
 
پیشگیری
برای جلوگیری از کمالگرایی نکات زیر را به یاد داشته باشید:
 
اهداف واقعی و قابل دستیابی را برای خود تعیین کنید.
کارهای بزرگ را در چندین مرحله کوچکتر انجام دهید.
در یک زمان تنها بر روی یک فعالیت یا کار متمرکز شوید
این واقعیت را بپذیرید که بیشتر اشتباهات فرصتهای برای یادگیری هستند.
نگرش واقعی از نتایج احتمالی داشته باشید.
 با ترس از شکست خود مقابله کنید.
منبع : مجله پزشکی بیچشک 

استرس کرونا باعث آزار شما شده؟؟؟ این مطلب را حتماً بخوانید!

 چند ماهی است که اخبار مربوط به بیماری کوئید 19 در صدر اخبار های دنیا قرار گرفته است. متاسفانه اخبار ضد و نقیضی در رابطه با این بیماری شنیده میشود و اطلاعات کاملی در رابطه با رفتار این ویروس، نحوه درمان و زمان تولید واکسن کرونا در دسترس نیست. به علاوه و با توجه به افزایش روزانه آمار مبتلایان و فوت شدگان خیلی طبیعی است که میزان اضطراب و استرس کرونا در جامعه افزایش چشمگیری داشته باشد. این نگرانی ها را به وسواسی که بعد از این بیماری در جامعه ایجاد می شود، اضافه کنید.

روانشناسان بر این عقیده اند، اگر زودتر اقدامی انجام نگیرد، در آینده ای نزدیک شاهد نتایج زیانبار روحی و روانی این بیماری خواهیم بود. حتی ممکن است، آثار روحی این بیماری از آثار جسمی آن نیز خطرناک تر باشد. به همین جهت تصمیم گرفتیم بیشتر به این موضوع بپردازم، و راهکارهایی را برای کنترل تاثیر روانی شیوع کرونا معرفی کنیم :
چند ماهی است که اخبار مربوط به بیماری کوئید 19 در صدر اخبار های دنیا قرار گرفته است. متاسفانه اخبار ضد و نقیضی در رابطه با این بیماری شنیده میشود و اطلاعات کاملی در رابطه با رفتار این ویروس، نحوه درمان و زمان تولید واکسن کرونا در دسترس نیست. به علاوه و با توجه به افزایش روزانه آمار مبتلایان و فوت شدگان خیلی طبیعی است که میزان اضطراب و استرس کرونا در جامعه افزایش چشمگیری داشته باشد. این نگرانی ها را به وسواسی که بعد از این بیماری در جامعه ایجاد می شود، اضافه کنید.
 
روانشناسان بر این عقیده اند، اگر زودتر اقدامی انجام نگیرد، در آینده ای نزدیک شاهد نتایج زیانبار روحی و روانی این بیماری خواهیم بود. حتی ممکن است، آثار روحی این بیماری از آثار جسمی آن نیز خطرناک تر باشد. به همین جهت تصمیم گرفتیم بیشتر به این موضوع بپردازم، و راهکارهایی را برای کنترل تاثیر روانی شیوع کرونا معرفی کنیم :
 
ورزش کنید!
برای کنترل استرس کرونا ورزش کنید ورزش و فعالیت بدنی از راهکارهایی است که می تواند در مورد درمان هر نوع بیماری اثر گذار باشد. یکی از بهترین کارهایی است که می توان برای مقابله با استرس کرونا انجام داد، ورزش است. ورزش در طولانی مدت باعث کاهش هورمون استرس در بدن شده و با آزاد کردن اندورفین به بهبود روحیه شما کمک می کند.
 
درست است که در این شرایط امکان حضور در فضای آزاد و یا باشگاه های ورزشی وجود ندارد، اما ورزش در خانه هم می تواند در بهبود روحیه موثر باشد.
 
میزان مصرف کافئین را کاهش دهید.
کافئین یک محرک و در خوراکی هایی مثل قهوه، چای، شکلات و نوشیدنی های انرژی زا یافت میشود. مصرف دوز بالایی از  کافئین می تواند اضطراب را افزایش دهد. البته دوز مورد نیاز برای همه افراد یکسان نیست.اگرچه بسیاری از مطالعات نشان می دهد که مصرف قهوه در حد اعتدال مشکلی ایجاد نمیکند. اما با این حال زیاده روی در مصرف آن توصیه نمیشود. به طور کلی بهتر است کمتر از پنج فنجان قهوه در روز بنوشید.
 
بنویسید
یکی از راه های مقابله با استرس نوشتن است. نوشتن آن چیزی که فکر شما را درگیر کرده میتواند به تسکین حال روحی شما کمک کند. اگر از نوشتن لذت نمی برید، می توانید صدای خود را ضبط کنید.
آدامس بجوید
شاید کمی عجیب به نظر برسد اما نتایج به دست آمده از مطالعات به اثبات رسانده یک راه تاثیر گذار برای کاهش استرس و اضطراب آدامس جویدن است. نتیجه یک مطالعه نشان داده افرادی که آدامس می جوند، حس بهزیستی و استرس کمتری دارند.جویدن آدامس باعث ایجاد امواج مغزی میشود که به آرامش افراد کمک میکند. جویدن آدامس جریان خون ورودی به مغز را تقویت می کند. یک مطالعه جدید نشان داده وقتی افراد با شدت بیشتری می جوند، استرس آنها نیز سریعتر کاهش می یابد.
 
آگاه باشید، اما اخبار را دنبال نکنید!
آگاهی در رابطه با اخبار جامعه امری حیاطی است اما دنبال کردن اخبار مربوط به کرونا می تواند استرس شما را افزایش دهد. به خصوص اگر در خانه خود سالمند و یا کودکان کم سن و سال دارید، بهتر است کمتر این اخبار را از رسانه ملی یا شبکه های اجتماعی دنبال کنید، چرا که جز افزایش دادن نگرانی شما کار دیگری انجام نخواهد داد.
 
می توانید از یک شخص مطمئن بخواهید تا این اخبار را در اختیار شما بگذارد. یا شخصاً هر چند روز یکبار این اخبار مربوطه را برسی کنید.
 
 شمع  و عود روشن کنید.
برای رفع استرس کرونا شمع  و عود روشن کنید.استفاده از روغن های معطر و شمع های خوشبو می تواند در کاهش استرس و اضطراب موثر باشد. استفاده از عطر هایی مخصوص میتواند در بهبود حال روحی موثر عمل کند. استفاده از رایحه اسطوخودوس یکی از بهترین گزینه ها است.
 
در کنار دوستان و خانواده وقت بگذرانید
اثرات سوء تنهایی و انزوا برابر با کشیدن 15 نخ سیگار است. و در عوض حمایت اجتماعی دوستان و خانواده می تواند به شما در کاهش استرس کرونا و اضطراب کمک کند. ولی در شرایط فعلی که به رعایت فاصله تاکید زیادی شده است، بهتر است ارتباطات خود را به تماس های تلفنی و تصویری محدود کنید. عضویت در یک شبکه اجتماعی، احساس تعلق و عزت نفس به شما می دهد.در یک مطالعه مشخص شد که گذراندن زمان با دوستان و خانواده به آزادسازی اکسی توسین، یا همان داروی تسکین دهنده فشار روانی کمک می کند. نتایج مطالعه ای دیگر نشان داده میزان افسردگی و اضطراب در افرادی که ارتباطات اجتماعی کمتری دارند، بیشتر است.
 
بخندید
کنترل استرس با خندیدنبله همین الان بخندید. “خنده بر هر درد بی درمان دواست.” خندیدن احساس اضطراب و استرس کرونا را کاهش میدهد و تنش عضلات را بهبود می بخشد. از اثرات طولانی مدت خنده هم بهبود سیستم ایمنی بدن است. در این دورانی که بیشتر در منزل و قرنطینه به سر میبرید بهتر است. برنامه های تلویزیونی خنده دار را تماشا کنید.
 
نوازش
نوازش کردن، بوسیدن، بغل کردن و رابطه جنسی همه می توانند به کاهش استرس کرونا کمک کنند. تماس بدنی می تواند با آزادسازی اکسی توسین و کاهش کورتیزول به بهبود استرس کمک کند. اکسی توسین می تواند در کاهش فشار خون و ضربان قلب موثر باشد.جالب اینجاست که انسانها تنها موجوداتی نیستند که برای تسکین استرس نوازش می کنند. بلکه شامپانزه ها هم دوستان خود را نوازش می کنند.
 
یک راه موثر برای پیشگیری از کوئید-19 که کمتر به آن پرداخته میشود، کنترل استرس کرونا است.
 
به موسیقی آرامش بخش گوش دهید
گوش دادن به موسیقی می تواند تاثیرات مثبتی در آرامش بدن داشته باشد. موسیقی می تواند با کمک به کاهش فشار خون و ضربان قلب، میزان ترشح هورمون های استرس را کاهش دهد. گوش دادن به موسیقی که از آن لذت میبرید، موثرتر است.در این روزها که امکان حضور در طبیعت نیست، گوش دادن به صدای طبیعت نیز میتواند آرامش بخش باشد.
 
نفس عمیق بکشید
استرس ذهنی می تواند باعث فعال شدن سیستم ایمنی بدن شود. در طی این واکنش، هورمونهای استرس آزاد می شوند و علائم جسمی مانند افزایش ضربان قلب، تنفس سریع تر و انقباض رگ های خونی ظاهر میشوند. در این بین تنفس عمیق می تواند به فعال کردن سیستم عصبی که پاسخ آرامش را کنترل می کند، کمک کند.انواع مختلفی از تمرینات تنفس عمیق وجود دارد که از آن جمله می توان به تنفس دیافراگم، تنفس شکمی و …اشاره کنیم. تنفس به کند شدن ضربان قلب و آرامش بیشتر کمک می کند.
 
 با حیوان خانگی خود وقت بگذرانید.
حیوانات خانگی راهی برای کنترل استرسداشتن حیوان خانگی ممکن است به کاهش استرس کرونا و بهبود روحیه کمک کند. تعامل با حیوانات خانگی ممکن است به ترشح اکسی توسین نیز کمک کند.
 
در این روزها که شیوع کرونا هر روز بیشتر از دیروز است، بهتر است کمتر با حیوانات خانگی خود تعامل داشته باشید، زیرا این امکان وجود دارد که آنها از این طریق مبتلا شوند.
 
چه افرادی بیشتر در معرض استرس کرونا قرار دارند؟
سالمندان، افراد مبتلا به بیماریهای خاص، کودکان، مادران باردار و نیز افرادی که مستقیماً با بیماران مبتلا به کرونا در ارتباط هستند مثل پزشکان و پرستاران بیشتر از سایرین در معرض اضطراب و استرس کرونا قرار دارند.این استرس معمولاً باعث تغییر الگوی خواب، مشکل در تمرکز، گریه، سردردهای بی دلیل و نیز ترس از مرگ عزیزان میشود.
 
کمک به کاهش استرس در کودکان
همان طور که اشاره کردیم کودکان از گروه های پرخطری هستند که نیاز به مراقبت های بیشتری دارند. بهتر است برای حفظ روحیه کودک در حضور آنها کمتر از این بیماری صحبت کنید. در این دورانی که مدارس تعطیل هستند، می توانید اوقات مفرحی را برای کودک خود رقم بزنید تا خاطره ای خوش برای او به جای بگذارید. سعی کنید، زمان بیشتری را به کودک خود اختصاص دهید و یا با آنها بازی کنید. برنامه های آموزشی و یادگیری نیز می توانند ایده های خوبی باشند.اگر کودک شما سوالاتی را در رابطه با این بیماری می پرسد با دقت به سوالات آنها پاسخ دهید و حقایق مربوطه را در حد درک کودکان خود مطرح کنید.
 
استرس ناقلان کرونا
یکی از مشکلاتی که مبتلایان به این بیماری دارند، دوری اطرافیان از آنها است. به این دسته از افراد توصیه می کنیم، شرایط خود و خانواده را درک کنند و تا بهبودی کامل که حداقل 14 روز توصیه شده است از حضور در اجتماعات پرهیز کنند.
صفحه قبل 1 صفحه بعد